Boznański h. Nowina Boznański h. Nowina W w. wołyńskim N. sekretarz królewski miał córek dwie i synów tyleż Michała i Jana. Z tych ostatni bezpotomny, Michał zaś Maryanny Sikoraskiej spłodził córek dwie; Fermeryę i Łucyą, synów dwóch, z których Józef Paszkowskiej spłodził syn Józefa,powtórzył małżeństwo z Siarczyńską i z tej zostawił syna Antoniego. Joachim brat młodszy Józefa z Sieleckiej spłodził Ignacego i córkę Józefę. Krasicki. - Wieładko cytuje Józefa chorążego przemyslkiego, Kuropatnicki wymienia także tę familią, a Spis szl. wyl. Herold. król. pol. 1851. umieszcza Edmunda, syna Antoniego. Poczet szl. gal. i bukow. 1857 wymienia Joachima i Józefa Boznańskiego, ale ich herbu nie wyraża.
źródło: Herbarz polski podług Niesieckiego, treściwie ułożony i wypisami z późniejszych autorów, z różnych akt grodzkich i ziemskich, z ksiąg i akt kościelnych oraz z dokumentów familijnych powiększony i wydany. T. 1. str. 302
Boznańscy h. Nowina Józef chorąży przemyski, kawaler orderu Św. Stanisława 1793 r. Józef i Joachim dowiedli szlachectwa w Galicyi 1782 r. w sądzie grockim przemyskim (Goł.). Edmund, syn Antoniego, z Wiktoryi Grabowskiej, wnuk Józefa, cześnika kruszwickiego, 1763 r., udowodnił pochodzenie szlacheckie w Królestwie 1845 roku (A. b.Her.)
źródło: Herbarz Polski, Tom 2 [Bonieccy h. Bończa - Chmieleńscy] Boniecki, Adam (1842-1909). str. 93
Boznański h. Nowina. N., sekretarz królewski 1680 r., miał dwóch synów, Jana i Michała; po Michale syn Józef, tego synowie: Józef i Joachim wylegitymowani w Galicyji 1782 r. Józef, cześnik kruświcki 1763 r., miał syna Antoniego, tego z żony Wiktoryji Grabowskiej syn Edmund dziedzic dóbr Drohiczany, w pow. hrubieszowskim, wylegitymowany w Królestwie 1845 r. Aleksander, vicereferendarz stanu w Królestwie 1830 r.
źródło: Rodzina. Herbarz szlachty polskiej. T.1. str.368 |